סוגי השירות בענף המזון

שתפוfacebook icontwitter iconemail icon

המונח שרות מתייחס לא רק להיבטים הטכניים של הענקת שרות אלה גם לסוג השרות ולסגנון ולאופי השרות. לכל מסעדה יש את אופי השירות המתאים לה והלקוחות המגיעים למסעדה מתאימים את רמת הציפיות שלהם לסוג המסעדה ולאופייה.

השרות בענף המזון מחולק לשני סוגים עיקרים – שרות עצמי ושרות מלא.

1. שרות עצמי
שרות עצמי הוא שרות בו הלקוח מזמין בדלפק, משלם בדלפק, מקבל את האוכל והשתייה בדלפק, ומתיישב לאכול, או לוקח TAKE AWAY.

סוג נוסף של שרות עצמי הוא BUFFET SERVICE . שרות בופה הוא שרות עצמי ממזנונים, המשמש בעיקר באירועים.

על אף שחלק גדול מהפעולות בשרות עצמי מבוצעות על ידי הלקוח גם במסעדות שרות עצמי יש למוכר ולמגיש חשיבות רבה. הם צריכים להיות בעלי ידע בנוגע לאוכל ולשתיה, לדעת על מבצעים מוצעים, להיות אדיבים וחייכנים ולהיות מסוגלים לתת שרות זריז אך נעים.

2. שרות מלא
זה השרות המוכר לנו יותר מעולם המסעדות ובתי הקפה וגם כאן קיימים מספר סגנונות שרות. בכל סגנון המלצר אחראי לקחת את ההזמנות, לשדר אותן לתחנות המיועדות, ולוודא שהפריטים מוגשים ללקוחות בסדר ובעיתוי הנכונים.

סוגי השרות המלא העיקריים:

שרות אמריקאי
זהו השרות הכי נפוץ בארץ. האוכל מוכן ומסודר על הצלחת במטבח. המלצר מגיש כל צלחת לאורח שהזמין אותה. ההגשה מצד ימין עם יד ימין. פינוי הוא גם מצד ימין עם יד ימין.
למרות שבלימוד רשמי של מיומנויות שרות, ההגשה נעשית מצד שמאל, בשרות אמריקאי ניתן להגיש מצד ימין כאשר חשוב לשמור על עקביות בשיטה. שרות אמריקאי יהיה נינוח, קליל ואינטימי וכמובן מקצועי.

שרות צרפתי
שרות צרפתי הוא מסורתי, עם גינוני טקס, ומבוסס על הגשת 3 מנות. בשרות צרפתי יש כמה מלצרים האחראים על כל שולחן.
הקפטן לוקח את ההזמנות, ושני מלצרים מגישים לכל שולחן. המלצרים לבושים בחליפות ומשתמשים בהרבה גינוני טקס במהלך השרות. בשרות צרפתי חשובה עבודת הצוות. המסעדה צריכה להיות מספיק גדולה לאפשר חופש תנועה לכל צוות השרות, והמחירים צריכים להיות מספיק גבוהים כדי לאפשר פרנסה לכל המלצרים. שרות צרפתי יהיה נוקשה ומעט מרוחק.

GUERIDON גרידון
שרות גרידון הוא חלק משרות צרפתי. סגנון זה הוא הצגה של בידור ואירוח וכולל שלבים שונים של הכנת האוכל לעיני הלקוח. המנהל מושיב את הלקוחות אל השולחן ולוקח את ההזמנה, מלצר היין לוקח את הזמנת היין ו- 2 מלצרים מכינים ומגישים את האוכל משולחן עליו ניתן לבשל וממנו מגישים (גרידון) את האוכל ללקוחות.

שרות רוסי
האוכל מוכן במטבח ומסודר על מגש מקושט ומצועצע. המלצר מביא לשולחן את המגש ומגיש ממנו ללקוחות מצד שמאל עם יד ימין. שרות זה בדרך כלל אופייני לאירועים גדולים. המלצר צריך ללמוד להגיש עם כף ומזלג.

<< חזרה לכל המאמרים